پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

33239758 45 98+

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

   ويژه نامه سينمايي

سینما قدس اردبیل اولین سینمای شهرستانی کل کشورِ دارای سایت اینترنتی

وب سايت اطلاع رسانی سينما قدس اردبيل

بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت

بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت؛ (ده كارگردان برتر، ده بازيگر مرد برتر سينما، ده بازيگر برتر زن سينما)

بیوگرافی هنرمندان برتر سینما به انتخاب سایت

ویژه نامه سینمایی: تاریخچه جشنواره فیلم کن + عکسها

ویژه نامه سینمایی پیرامون تاریخچه جشنواره فیلم کن

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: پیرامون فیلم سینمایی «کازابلانکا»

ویژه نامه سینمایی پیرامون فیلم کازابلانکا

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: بیوگرافی کوئنتین تارانتینو

ویژه نامه سینمایی: بیوگرافی کوئنتین تارانتینو

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: پیرامون زندگی و آثار کلود شابرول

ویژه نامه سینمایی: پیرامون زندگی و آثار کلود شابرول

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: پیرامون فیلم سینمایی درباره اِلی...

ویژه نامه سینمایی: پیرامون فیلم سینمایی درباره اِلی

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: بیوگرافی و معرفی آثار داریوش خنجی

ویژه نامه سینمایی پیرامون زندگی و آثار داریوش خنجی

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

موسیقی سایت را گوش کنید

موسيقي سايت را گوش كنيد

ویژه نامه های سینمایی

بازگشت به صفحه ويژه نامه سینمایی

ويژه نامه سينمايي سينما قدس اردبيل، پيرامون فيلم سينمايي «درباره اِلي...» به كارگرداني اصغر فرهادي

سينمايي «درباره اِلي...»، نماينده سينماي ايران در هشتاد و دومين دوره جشنواره فيلم اسكار

ويژه نامه سينمايي سينما قدس اردبيل پيرامون فيلم سينمايي درباره الي

   عوامل فيلم:

فيلمنامه نويس و كارگردان: اصغر فرهادي | تهيه كننده: اصغر فرهادي، سید محمود رضوی | سال ساخت: 1387 | مدت فیلم: 117 دقیقه

مدیر فیلمبرداری: حسین جعفریان | تدوین: هایده صفی یاری | جلوه های وپژه: عباس شوقی | صدابردار: حسن زاهدی

بازيگران: ترانه عليدوستي، گلشيفته فراهاني، ماني حقيقي، شهاب حسيني، مريلا زارعي، رعنا آزادي ور، احمد مهرانفر، صابر ابر و پيمان معادي
بازيگران خردسال: فرزين صابر بهلولي، متين فتورچي، آينار آناهيد و فاطمه شورمج

   خلاصه داستان:

روايت زندگي چند خانواده كه براي گذراندن تعطيلاتي سه روزه، به شمال كشور سفر كرده اند. احمد پس از سال‌ها زندگی در آلمان برای تعطیلات به ایران برمی‌گردد. او که به تازگی از همسر آلمانی ‌اش جدا شده، تمایل دارد با زنی ایرانی ازدواج کند. دوستان دوران دانشجویی او سفری سه روزه به شمال ترتیب می‌دهند و سپیده از دختری به نام الی دعوت می‌کند همراه آنها به این سفر بیاید. در دومین روز سفر، الی ناگهان ناپدید می‌شود... 

   جوايز و افتخارات فيلم:

نامزد دريافت اسكار بهترين فيلم غير انگليسي زبان از هشتاد و دومين دوره از فيلم اسكار

نامزد دريافت جوايز بهترين كارگرداني و بهترين فيلمنامه از چهارمين دوره فيلم آسيا در سال 2010
نامزد دريافت جايزه بهترين فيلم خارجي زبان از شصت و هفتمين دوره از جشنواره بين المللي گلدن گلوب
نامزد دريافت 10 سيمرغ بلورين از بيست و هفتمين جشنواره فيلم فجر

نامزد دريافت جايزه در چهار رشته از جشنواره اسکرين آسيا پاسيفيک 2009

دريافت تنديس بهترين فيلم و بهترين كارگرداني از چهاردهمين جشن خانه سينماي ايران 2010

دريافت تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل زن (مریلا زارعی) از چهاردهمين جشن خانه سينماي ايران 2010

دريافت تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (صابر ابر) از چهاردهمين جشن خانه سينماي ايران 2010
دريافت تندیس بهترین تدوین (هایده صفی‌یاری) از چهاردهمين جشن خانه سينماي ايران 2010
دريافت جايزه بهترين فيلم (مشتركاً با فيلمي از اندونزي) از چهاردهمين جشنواره كرالا از كشور هند
دريافت جايزه ويژه هيئت داوران از سومين دوره مراسم اسکرين آسيا پاسيفيک در سال 2009
دريافت جايزه براي بهترين فيلمنامه از سومين دوره مراسم اسکرين آسيا پاسيفيک در سال 2009
دريافت جايزه‌ ويژه‌ هيأت داوران و همچنين جايزه‌ بهترين فيلم از نگاه تماشاگران از جشنواره فيلم «ايشياتيكا» ي رم در سال 2009
دريافت جايزه سيمرغ بلورين بهترين فيلم از نگاه مردمي، بهترين كارگرداني و بهترين صدا از بيست و هفتمين جشنواره فيلم فجر
دريافت جايزه خرس نقره اي بهترين كارگرداني از در جشنواره فيلم برلين در سال 2009
دريافت جايزه بهترين فيلم از جشنواره ترابيكا (رابرت دنيرو)
حضور و نمايش فيلم در بسياري از جشنواره هاي كشورهاي خارجي

   در جستجوی اِلی...

«درباره الی ...» فیلم خوش ساختی است. اما و اگری در ساخت فیلم، توسط كارگردان وجود ندارد. بازی گردانی مناسب، میزانسن‌ های به جا، استفاده درست از فیلمبرداری روی دست و... عواملی است كه در كل، اثر را خوش ساخت جلوه می‌دهد. اما به غیر از بحث ساختاری در «درباره الی...» بیشتر باید به بحث تماتیك و درونمایه اثر بپردازیم زیرا چه بخواهیم و چه نخواهیم، «درباره الی...» اثری قابل تأمل است. اثری كه موافقان و مخالفانش را به بحث و مجادله درباره اثر وا می‌دارد. خواه این موافقان عوام باشند یا مخالفان خواص.

عکسی از فیلم سینمایی درباره اِلی

فرضیات اولیه‌ای كه درباره فیلم در ذهن من نقش بست بر اساس علاقه‌ام به «در انتظار گودو » ساموئل بكت بود و الی را در اثر فرهادی گودویی دیگر می‌دیدم یا بهتر بگوییم هویت الی را همان هویت گودو می‌دیدم كه راجع به آن قضاوت می‌شود، بحث می‌شود، جنجال به راه می‌افتد و باز انفعال انسان ‌های اطراف ادامه راه خود را طی می‌كند. اما الی با گودو فاصله‌ فراوانی دارد. زیرا با اینكه درباره هویت الی بحث می‌شود، اما اثر، تآكید خود را از محوریت قضاوت برمی‌دارد و به مانیفستی تكیه می‌كند كه نیمه دوم فیلم را آشكار می‌سازد. مانیفستی كه همگان به روشنی از آن یاد می‌كنند و اگر به آنها بگویی «درباره الی...» چه طور فیلمی بود می‌گویند: «پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان است.»

«درباره الی...» با قضاوت آغاز می‌شود، قضاوتی كه در اول مسیر مسافرت، اطرافیان درباره او می‌كنند و نظر یكدیگر را راجع به او از هم می‌پرسند و با یكدیگر به شوخی و خنده بحث می‌كنند. این اولین قضاوتی است كه درباره الی انجام می‌شود. دومین قضاوت هنگامی است كه خود الی آن را می‌شنود؛ هنگامی كه از سر سفره‌ای كه داخل ویلای مخروبه پهن كرده‌اند، بلند می‌شود تا نمك را بیاورد و لحظه‌ای او را می‌بینیم كه داخل آشپزخانه به فكر فرو رفته و صحبت دیگران راجع به خود را می‌شنود. سومین قضاوت مهم فیلم پس از گمشدن الی انجام می‌گیرد. قضاوتی كه به درازا می‌انجامد و با حدس و گمان و شكافتن گره‌های كور درباره زندگی الی خاتمه پیدا می‌كند. در این قسمت كه مهمترین قسمت فیلم نیز هست شخصیت‌های فیلم به كل در آشفتگی روانی به سر می‌برند. آشفتگی كه با گمان‌ هایی سطحی همراه است و باید گفت این گمان‌ های سطحی است كه مساله اصلی فرهادی را از بحث مهمی چون هویت یا قضاوت دور می‌كند و فیلم را بسیار روزمره و خالی از دغدغه ‌ای ریشه‌ای جلوه می‌دهد.

عکسی از فیلم سینمایی درباره اِلی

حال اگر در بخش پایانی فیلم كه با آمدن نامزد الی به ویلا آغاز می‌شود مانیفست فرهادی كه با تآكید بسیار از زبان شخصیت الی به ما رسانده شده را به یاد بیاوریم، می‌بینیم كه در طول صحنه‌های فیلم ما هم به مانند شخصیت ‌های داخل فیلم به گودالِ تلخی بی پایان قدم گذارده‌ایم و در آن غوطه ‌وریم و بی انصافی است اگر بگوییم فرهادی، نتوانسته ما را در این همذات پنداری با خود نكشاند. اما مسأله به همین جا  ختم نمی‌شود، پایان فیلم فرهادی پایانی است كه خیال همه را راحت می‌كند. چه تماشاگرانش را و چه شخصیت‌های داخل فیلمش را.

عکسی از فیلم سینمایی درباره اِلی

پایان فیلم فرهادی هیچ جای سوالی باقی نمی‌گذارد. الی مرده است، او و وضعیت خانواده‌اش را شناخته‌ایم و شخصیت‌ های حالا از اضطراب درآمده فیلم، راحت شده‌اند و تكلیف خود را می‌دانند و باید بازگردند و ماشین در شن فرو رفته را بیرون بكشند. ما در این بخش است كه به پایان تلخ پی برده‌ایم و از تلخی بی پایان عبور كرده‌ایم و بعد از اینكه از سالن خارج شده‌ایم همه چیز تمام شده است. برشت در گفته معروف خودش در كتاب درباره تئاتر به این خصوصیت تئاتر خود اشاره می‌كند كه نمی‌خواهم وقتی تماشاگر از سالن خارج شود اثر را فراموش كند، بلكه می‌خواهم درباره آن قضاوت كند و بیندیشد. حال این سوال برای ما ایجاد می‌شود كه با نشان ندادن جسد الی آیا تماشاگر همان هدف كه برشت می‌خواست را دنبال نمی‌كرد؟ یا اینكه بحث درباره هویت به جای تلخی بی پایان فیلم را عمیق ‌تر نمی‌كرد؟ اما درباره الی در همین حد برای ما ارزشمند است كه ما را نگه می‌دارد، اما در همین حد هم نا امید كننده است كه برای ما جای اندیشیدن باقی نمی‌گذارد.

نويسنده: سید سعید هاشم زاده

منبع: پايگاه اطلاع رساني لوح

   یك تلخی بی پایان

یادداشتی برای فیلم سینمایی «درباره اِلی ...» ساخته تحسین برانگیز اصغر فرهادی

اِلی مربی مهد مروارید دختر سپیده و امیر همراه جمعی از دوستان خانوادگی ‌شان راهی سفری تفریحی به شمال كشور می‌شوند... همه چیز رنگ و بوی به ظاهر خوشی دارد تا اینكه یك اتفاق تمام اعضای این جمع را در معرض یك تصمیم، قضاوت و شناخت قرار می‌دهد.

عکسی از فیلم سینمایی درباره اِلی

عکسی از فیلم سینمایی درباره اِلی

عکسی از فیلم سینمایی درباره اِلی

اصغر فرهادی علاقه غیر قابل انكاری به كار در فضای سینمای اجتماعی دارد. فرهادی این رویكرد را از زمان ساخت سریال «داستان یك شهر» به نمایش گذارده بود و این روال را با «رقص در غبار»، «شهر زیبا» و «چهارشنبه سوری» پی گرفته بود و انصافاً روند رو به جلویی را پیمود. «درباره الی...» اما یك مرحله جدید در سینمای فرهادی و البته سینمای ایران است و آن اینكه این فیلم فرهادی، چیز دیگری است.

جدای از مفاهیم به شدت ملموس جاری در فیلمنامه «درباره الی...» سبك و سیاق كار فرهادی در این ساخته متأخرش جالب توجه است. پیش از این همواره بر این عقیده بودم كه فرهادی جزو آن دسته كارگردان‌ هایی است كه سینما را به درستی فهمیده و البته توانسته درك درستش از آن را به نمایش بگذارد با این توضیح كه فیلم‌های او همان قدر مخاطب پیگیر و نكته‌ بین سینما را راضی نگاه می‌دارد كه مخاطبان غیر حرفه ای سینما را. و این به نوعی یعنی پایگاه داشتن فرهادی در میان تمام مخاطبان سینما. فرهادی در «درباره الی...» این مفهوم را در مقیاس بین‌المللی دنبال كرده و البته به خوبی از پس كار بر آمده است. جدای از استقبالی كه از این فیلم در جشنواره برلین به عمل آمد، باید پذیرفت «درباره الی...» چه از حیث محتوا و چه به لحاظ فرم یك اثر بدون مرز محسوب می‌شود. تنها نشانه‌ای كه فیلم را ایرانی می‌كند زبان فارسی بازیگران فیلم است و شاید به نوعی نحوه پوشش بازیگران زن آن. چرا لوكیشن اصلی، یك ویلا در كنار یك ساحل است كه خوب هر ساحلی در هر كشوری می‌تواند باشد. (مگر یكجا كه نام شهر چالوس از زبان احمد شنیده می‌شود) یا نحوه كارگردانی فرهادی یا كیفیت تصویربرداری و البته تدوین درست تصاویر و... تمام این خصوصیات باعث شده تا هر بیننده‌ای و در هر كشوری بتواند با فیلم ارتباط برقرار كند و درگیرش شود.

عکسی از فیلم سینمایی درباره اِلی

درگیر و همراه شدن تماشاگر با فیلم یكی دیگر از خصوصیات كارگردانی فرهادی در «درباره الی...» است. نحوه دكوپاژ، ریتم تدوین و نوع میزانسن و البته نحوه بازی گرفتن فرهادی از بازیگران و نا بازیگران فیلم همه و همه دست به دست هم داده‌اند تا این خصوصیت در فیلم نمود پیدا كند. به نحوی كه تماشاگر از همان سكانس دل چسب صدقه دادن در تیتراژ ابتدایی فیلم و فید شدن نور شكاف صندوق در كور سوی نور مقطع خروجی تونل و جیغ و فریاد شادمانه خانواده و دوستان سپیده تا مستقر شدن در ویلای كنار آب و... چنان درگیر فضای رئال فیلم می‌شود كه اتفاقات پس از آن و قرار گرفتن بازیگران فیلم در شرایط دشوار تصمیم گیری و استیصال را با گوشت و پوست لمس می‌كند و همپای بازیگران درگیر ماجرا می‌شود. (برای نمونه می‌توان از سكانس بازی پانتومیم شبانه و یا سكانس فوق ‌العاده ده دقیقه‌ای نجات آرش از آب یاد كرد.) نوع چینش صحنه‌ها و البته ایجاد فضا برای بازی گرفتن از بازیگران خردسال فیلم كمك شایانی به هنرنمایی بازیگران فیلم كرده تا جایی كه بعضاً خودشان هم فراموش می‌كنند كه در حال بازی هستند و واقعی بودن را بازی می‌كنند.

اصغر فرهادی کارگردان فیلم سینمایی درباره اِلی

«درباره الی...» با فاصله بسیار زیادی شاید ادامه بیان دغدغه‌ های فرهادی در «چهارشنبه سوری» باشد. از این حیث كه تم اصلی داستان در هر دو فیلم عواقب دروغ گفتن یا نگفتن تمام واقعیت، ارتباطات سست و بی مایه، خود خواهی، قضاوت كردن و قضاوت شدن است كه البته تمام این موضوعات به خصوصیات انسان‌ های طبقه متوسط و به اصطلاح مدرن برمی‌گردد.

سپیده بسیاری از دانسته ‌هایش را در مورد الی به زبان نیاورده و دقیقاً همین دانسته‌ های اندك پس از آنكه اتفاق اصلی داستان رخ می‌دهد به شدت با اهمیت می‌شود. او می‌دانسته كه الی دو سال با پسری به نام علیرضا نامزد بوده، می‌دانسته الی می‌خواهد از او جدا شود و می‌دانسته كه الی تمایلی به این سفر ندارد. مرز بین رازداری و بیان دانسته ‌های ما كجاست؟ آیا اساساً بروز آن اتفاق دردناك در فیلم باعث مهم شدن ناگفته‌ های سپیده شد؟ آیا اگر الی زنده از آب گرفته می‌شد باز هم بحث و جدل برای پیدا كردن مقصر ماجرا ادامه می‌یافت؟ ناگفته ‌های سپیده پنهان كردن حقیقت تلقی می‌شد؟ تا چه حد می‌توان مهم شدن این حقایق را ناشی از حس فرار از واقعیت و تلاشی در جهت پاك كردن صورت مسئله دانست؟ اساساً حقیقت چیست؟ نسبت میان حقیقت و مصلحت را چطور باید دید؟ اصولاً مصلحت یعنی چه؟

عکسی از فیلم سینمایی درباره اِلی ساخته اصغر فرهادی

شاید اساسی ‌ترین موضوعی كه در فیلم، ذهن تماشاگر را درگیر می‌كند؛ مسئله قضاوت و چگونگی انجام آن است.  تماشاگر به همراه بازیگران فیلم مرحله به مرحله در شرایط قضاوت كردن قرار می‌گیرد اما تصمیم درست كدام است؟ آیا الی قصد داشت با احمد رابطه‌ای تازه را آغاز كند و علیرضا را فراموش كند؟ آیا اساساً همراه شدن الی با سپیده برای یافتن مورد بهتری برای تشكیل زندگی بود؟ آیا اصرار الی برای برگشتن به تهران در روز دوم سفر ناشی از دو دلی ‌اش در مورد ارتباطش با علیرضا و ناراحتی ‌اش از شرایط حاكم بر جمع نبود؟ آیا اگر الی به تهران می‌رسید با علیرضا ادامه نمی‌داد؟ چه دلیلی داشت كه الی به مادرش سفارش كند تا كسی را در جریان سفر شمالش نگذارد؟ آیا او از آمدن پشیمان شده بود؟ تصمیم جماعت حاضر در ویلا برای اینكه سپیده هم باید در پنهان كردن حقیقت با آنها همراه شود را چطور باید دید؟ فداكاری الی كجای این ماجرا قرار می‌گیرد؟ آبروی الی چه قیمتی دارد؟ حق علیرضا برای دانستن حقیقت چه می‌شود؟ الی چطور انسانی است؟ داستان فداكاری الی كجای قصه قرار می‌گیرد؟

عکسی از فیلم سینمایی درباره اِلی ساخته اصغر فرهادی

داستان در این فیلم، داستانِ در كنار هم نبودن در عین كنارِ هم بودن است و احساس غربت و جدا افتادگی است كه انسان‌ ها نسبت به هم دارند. در سی دقیقه ابتدایی فیلم همه چیز بر وفق مراد است و ارتباطات در ظاهر دوست داشتنی و البته الی به شدت مقبولیت دارد و پاك و محجوب و گرم و دوست داشتنی است و «كار نكرده عزیز است».  ولی به محض بروز اتفاق تراژیك فیلم ورق برمی‌گردد. حالاست كه رویه واقعی روابط رخ می‌نمایاند و تلاش برای فرار از واقعیت غیر قابل هضم شروع می‌شود. اینجاست كه همه فراموش می‌كنند كه الی فداكار است. اینجاست كه الی دروغگو، فریب كار، متظاهر و حتی خائن خطاب می‌شود و در همین میان است كه دمل اختلافات امیر و سپیده سر باز می‌كند، امیر از احمد انتقاد می‌كند و البته اختلافات پدر و مادر آرش به میان كشیده می‌شود. تلاش همه جانبه برای فراموش كردن اصل اتفاق و مسئولیت تك‌ تك افراد حاضر در ویلا تا جایی كه سپیده هم تصمیم به كتمان حقیقت می‌گیرد.

عکسی از فیلم سینمایی درباره اِلی

سكانس پایانی «درباره الی...» یك پایان به غایت تلخ است و واقعيتی برای فیلم و شروعی بسیار خوب برای تثبیت مرحله جدیدی از فیلمسازی فرهادی و سینمای ایران. اتومبیلی در شن فرو رفته و جماعت حاضر در ویلا تلاش می‌كنند آن را بیرون بكشند.

نويسنده: محمدرضا مقدسیان

آماده سازی سند: مدیر سایت سینما قدس اردبیل | Morteza Talebpour

اگر مايليد براي خودتان، يا تبليغ محصولات شركتتان، سايت اينترنتي داشته باشيد، از اين صفحه بازديد كنيد.

 مدیر وبسایت / مشاوره برای طراحی سایت: 2644 834 0910

صفحه نخست | آرشیو سالیانه اکران فیلمها | يادداشتهاي سينمايي | تحليل فيلمهاي سينماي ايران | بيوگرافي هنرمندان | ويژه نامه سينمايي | گالري عكس | موسيقي فيلم | پيوندها | جستجو

وبسایت اردبیل سینما | ویدئوها | کانال تلگرام سینما | بازتاب اخبار سینما قدس در جراید | آخرين تحولات | نقشه سایت | درباره ما | تماس با ما

Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به سينما قدس اردبيل مي باشد. هرگونه کپی برداری از مطالب سایت سینما قدس اردبیل، پیگرد قانونی دارد.

تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است. سایت «سینما قدس اردبیل» اولین وبسایت سینمایی استان اردبیل می باشد.

طراحی، راه اندازی و پشتیبانی سایت: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir