پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

33239758 45 98+

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

   ويژه نامه سينمايي

سینما قدس اردبیل اولین سینمای شهرستانی کل کشورِ دارای سایت اینترنتی

وب سايت اطلاع رسانی سينما قدس اردبيل

بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت

بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت؛ (ده كارگردان برتر، ده بازيگر مرد برتر سينما، ده بازيگر برتر زن سينما)

بیوگرافی هنرمندان برتر سینما به انتخاب سایت

ویژه نامه سینمایی: پیرامون فیلم سینمایی «کازابلانکا»

ویژه نامه سینمایی پیرامون فیلم کازابلانکا

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: بیوگرافی کوئنتین تارانتینو

ویژه نامه سینمایی: بیوگرافی کوئنتین تارانتینو

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: تاریخچه جشنواره فیلم کن + عکسها

ویژه نامه سینمایی پیرامون تاریخچه جشنواره فیلم کن

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: پیرامون زندگی و آثار کلود شابرول

ویژه نامه سینمایی: پیرامون زندگی و آثار کلود شابرول

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: پیرامون فیلم سینمایی درباره اِلی...

ویژه نامه سینمایی: پیرامون فیلم سینمایی درباره اِلی

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: بیوگرافی و معرفی آثار داریوش خنجی

ویژه نامه سینمایی پیرامون زندگی و آثار داریوش خنجی

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

موسیقی سایت را گوش کنید

موسيقي سايت را گوش كنيد

ویژه نامه های سینمایی

بازگشت به صفحه ويژه نامه سینمایی

 

 

ويژه نامه سينمايي سينما قدس اردبيل پيرامون درگذشت كلود شابرول، پدرخوانده سينماي فرانسه

از دارو دسته شورشيان موج نوي سينماي فرانسه، كلود شابرول نيز كم شد

   درباره كلود شابرول:

کلود شابرول که طی پنجاه سال کار در حوزهٔ فیلمسازی، بیش از ۷۰ فیلم و برنامه تلویزیونی ساخته ‌است با تولید متوسط یک فیلم در سال تا سال ۲۰۰۹ از پرکارترین فیلمسازان فرانسوی به ‌شمار می‌آید.

زمینه فعالیت: کارگردان، فیلمنامه ‌نویس، بازیگر، تهیه‌ کننده|  متولد: ۲۴ ژوئن ۱۹۳۰، پاریس - فرانسه|  وفات: ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۰

   مقدمه:

«همسر اول من از خانواده اي ثروتمند بود و ما كاري جز اين نداشتيم كه مهماني بگيريم و ريخت و پاش كنيم. وقتي مادربزرگ او مرد و همسرم ارث بيشتري گيرش آمد، ديگر واقعاً نمي دانستيم با اين همه پول چكار كنيم. اين بود كه من تصميم گرفتم فيلمي بسازم تا قدري از پول را خرج كنيم. اما از بدشانسي اين فيلم خوب فروش كرد و من مجبور شدم فيلم بعدي را بسازم و همين جور كار ادامه پيدا كرد و من حالا هي فيلم مي سازم.»

كلود شابرول، پدرخوانده سينماي فرانسه

قصه فيلمسازي كلود شابرول از اينجا آغاز شد. هر چند او در رشته هاي داروسازي و ادبيات مشغول به تحصيل شد، اما قرار بر اين بود او يكي از اعضاي اصلي موج نوي سينماي فرانسه نام بگيرد. هر چند او هيچگاه از راه تحصيل وارد سينما نشد و راهي مستقيم تر را انتخاب كرد؛ نوشتن نقد فيلم و حضور در سر صحنه هاي فيلمبرداري. با اين همه موج نوي سينماي فرانسه با نام هايي چون فرانسوا تروفو، ژان لوك گدار، ژان ريوت و البته كلود شابرول گره خورده است. در اين ميان شابرول با آثارش ثابت كرد كه چندان با سينماي راديكال ژان لوك گدار ميانه اي نداشته و آنچنان به پيچيدگي هاي سينمايي از جنس تروفو معتقد نبوده است. شايد به همين دليل بود كه با گذشت چندين سال او به سينمايي بازگشت كه دغدغه قصه و داستان در آن بيش از بازتاب خلاقيت هاي فردي سينماگران بود.

كلود شابرول، پدرخوانده سينماي فرانسه

كلود شابرول، پدرخوانده سينماي فرانسه

کلود شابرول که طی پنجاه سال کار در حوزهٔ فیلم‌سازی، بیش از ۷۰ فیلم و برنامه تلویزیونی ساخته‌است با تولید متوسط یک فیلم در سال تا سال ۲۰۰۹ از پرکارترین فیلم‌سازان فرانسوی به‌شمار می‌آید.

شابرول در خانواده اي از طبقه بورژواي فرانسه بزرگ شد و البته هميشه تيغ تيز انتقادات و طعنه هايش در سينما به سمت اين قشر بود. او با ديدگاهي اجتماعي وارد سينما شده بود و به همين دليل هنجارها و ارزش هاي اخلاقي طبقه بورژوازي معاصر هيچگاه از نگاه منتقدانه او در امان نماند. به لحاظ موضوعي تنوع آثار سينمايي اين فيلمساز بسيار چشمگير و حائز اهميت است. او كه در بعضي از آثارش به موضوعات رمانتيك پرداخته، بيشتر به عنوان يكي از استادان سينماي جنايي شهره است. حالا با مرگ اين منتقد و فيلمساز 80 ساله كه از او به عنوان پدرخوانده موج نوي سينماي فرانسه ياد مي شد تنها ژان لوك گدار و ژاك ريوت باقي ماندند.

   زندگي و آثار كلود شابرول:

کلود شابرول، بازیگر، فیلمنامه نویس و کارگردان فرانسوی در 24 ژوئن 1930 در پاریس به دنیا آمد. در دوران جنگ جهانی دوم در دهکده خانوادگی‌اش در حومه پاریس زندگی کرد و علاقه‌ اش به سینما از همان دوران شروع شد. پس از پایان جنگ به پاریس رفت و به اصرار پدرش که داروخانه‌ داشت مدتی داروشناسی و مدت کوتاهی هم حقوق و علوم سیاسی خواند ولی در نهایت با لیسانس ادبیات فارغ التحصیل شد. در پاریس علاقه‌ اش را به سینما با رفتن به سینما تک دنبال کرد و همان جا با اریک رومر، فرانسوا تروفو، ژان لوک گدار، و ژاک ریوت آشنا شد که بعدا همین گروه عشاق سینما، موج نو سینمای فرانسه را تشکیل دادند. پس از خدمت سربازی به جرگه منتقدین کایه دو سینما و طرفداران تئوری مولف پیوست.

كلود شابرول، پدرخوانده سينماي فرانسه

در سال 1952 ازدواج کرد و در سال 1955 مدیر روابط عمومی کمپانی فاکس قرن بیستم در پاریس شد. به قول خودش در آن شركت به او گفتند: «تو بدترین مدیر روابط عمومی هستي که تا به حال در زندگی دیده‌ايم.» به این ترتیب او یک سال بعد جایش را به ژان لوک گدار داد. در 1957 ثروتی به همسرش ارث رسید و به کمک این پول شابرول اولین فیلم بلندش را به نام «سرژ زیبا» در دسامبر همان سال و با تعدادی بازیگر گمنام در لوکیشن‌ های واقعی دهکده دوران کودکی ‌اش ساخت که داستان دو دوست دوران کودکی است که پس از سال ها در حالی همدیگر را می‌یابند که یکی در اندوه از دست دادن فرزندش دائم‌ الخمر شده و دیگری تلاش می‌کند او را نجات دهد. پس از فیلم «تونی» اثر رنوآر و «کلاغ» اثر کلوزو، «سرژ زیبا» نخستین فیلمی است که شهرهای کوچک فرانسه را، بی آنکه مانند پانیول آنها را در لبخندی تحقیر آمیز مطرح سازد، در همان واقعیت تیره و فضای یکنواخت شان ترسیم می کند. فیلم که فیلمنامه ‌اش را نیز خود شابرول نوشته بود موفق شد در جشنواره لوکارنو برنده جایزه شود و با موفقیت تجاری نیز رو به رو شد. شابرول گفته است که با ساختن سرژ زیبا خود را از شر بقایای آموزش حقنه شده دوران کودکی خلاص کرده است. هر چند که سالها بعد خودش این فیلم را، «متظاهرانه ‌ترین فیلمی که ساخته‌ام» خطاب کرد. سال بعد شابرول «پسر عموها» را با فیلمنامه‌ای نوشته خودش و با همکاری پل گگف ساخت که به روایت زندگی یک دانشجوی حقوق سخت کوش شهرستانی در پاریس می‌پردازد که زندگی ‌اش توسط پسر عموی شهری فاسدش نابود می‌شود. شابرول در فیلم «پسر عموها» تصویری از روشنفکران و دنیای غیر بورژوایی هنرمندان ناحیه شانزده پاریس را به دست می دهد و بر آن است که با نگاه ژرف اجتماعی به جزئیات نگریسته شود. این فیلم موفق به دریافت خرس طلایی جشنواره برلین شد و با موفقیت تجاری این فیلم، شابرول کمپانی فیلمسازی خود را راه انداخت و در تهیه اولین فیلم های دوستان کایه‌ای ‌اش شرکت کرد، «برج اسد»  را برای اریک رومر تهیه کرد و در سرمایه گذاری «پاریس از آن ماست» به کارگردانی ژاک ریوت نیز سهیم بود و به نوعی به پدر خوانده موج نویی‌ های هم دوره ‌اش تبدیل شد.

كلود شابرول، پدرخوانده سينماي فرانسه

در سال 1959 سومین فیلمش را با نام «محکم کاری» ساخت که نخستین فیلم رنگی و پر خرج شابرول بود و این بار نیز فیلمنامه را گگف بر محور یک رابطه عشقی جنایی نوشته بود. در سال 1960 «زن های خوب»، در سال1961 «سومین معشوق»،در سال 1962 «اوفلیا» و در سال 1963 «لاندرو» را ساخت که این آخری فیلمی بر مبنای زندگی هانری لاندرو جنایتکار معروف فرانسوی بود، مردی که در دوران جنگ جهانی اول با بیش از ده زن طرح دوستی ریخت و پس از سر کیسه کردن آنها تمامي آنها را به قتل رساند و در نهایت نیز دستگیر و اعدام شد. (چاپلین نیز فيلم «مسیو وردو» را با اقتباسی از زندگی او ساخته بود.)

تا سال 1967 چند فیلم تجاری کم اهمیت ساخت که بعضا هجویه‌ای بر فیلم های جاسوسی بودند. در 1968 فيلم «غزال‌ ها» را ساخت که بسیار مورد توجه قرار گرفت و آغازگر فیلم هایی شد که همگی با جنایت سر و کار داشتند. برای ساخت اين فيلم ها نیز معمولا از عوامل فنی یکسانی بهره می‌برد. فيلم«زن بی ‌وفا» محصول 1968، داستان خانواده مرفهی را بیان می‌کند که مرد با پی بردن به خیانت همسرش موفق به شناسایی معشوق همسرش شده و او را به قتل می‌رساند و در تلاش برای مخفی کردن جسد، دستگیر می‌شود. شابرول در ادامه این روند در سال 1969 فيلم «که حیوان بمیرد»، در سال 1970 فيلم «جدایی» و در 1971 فيلم «درست پیش از شب» را ساخت. در سال 1971 «دهه شگفت ‌انگیز» را با بازی اورسن ولز و آنتونی پرکینز ساخت که به اعتقاد بسیاری فیلمی کسالت بار و پر مدعا بود. فيلم هاي «عروسی‌های خونین» (1973) و «نادا» (1974) دو فیلم سیاسی شابرول بودند که البته با قتل و خشونت ترکیب شده بودند. فيلم «میهمانی دلخواه» (1975) در واقع تشریح و تحلیل ازدواج پل گگف بود که فیلمنامه ‌اش را خود گگف نوشت و با همسر و فرزندش در فيلم بازی کردند.فيلم «ویولت نوزیر» (1978) نیز یکی از معدود آثار ستایش شده دهه هفتادی شابرول است.

كلود شابرول، پدرخوانده سينماي فرانسه

در 1980 با رویکردی غیر متعارف فيلم «اسب غرور» را ساخت که درامی مردم شناسانه و وقایع نگاری زندگی ساده و مشقت ‌بار روستایی ‌های بریتانی پیش از جنگ جهانی اول بود و بسیار با دیگر کارهای شابرول تفاوت داشت. پس از این او تغییراتی در تیم فیلمسازی ‌اش به وجود آورد و از جمله ماتیو شابرول، پسرش را به عنوان سازنده موسیقی متن به گروه خود اضافه کرد. تا 1990 چند فیلم دیگر ساخت که مهمترین آنها «بازرس لاواردن» (1986) با محوریت داستان قتل یک نویسنده بود. فيلم «یک ماجرای زنانه» (1989) حکایت واقعی زنی است که کارش سقط جنین بود و در زمان جنگ جهانی دوم دستگیر و اعدام شد. در سال 1991 «مادام بواری» را با محوریت یک مثلث عشقی تراژیک با شرکت ایزابل هوپر ساخت که از رمان گوستاو فلوبر اقتباس شده بود. دیگر فیلم های مهم او تا سال 2000، فيلم «بتی» (1991)، «جهنم» (1994) و فيلم «تشریفات» (1995) است. در سال 2000 نیز فيلم «از شکلات شما متشکرم» را ساخت. در سال 2006 نیز «کمدی قدرت» يا سرمست قدرت را ساخته است. شابرول تنها به تفسیر دنیایی که در آن زندگی می کند، بسنده نمی کند او تماشاگر را با اغراق های واقعی و ملو دراماتیک و مرگ نمایشی یکی از قهرمانانش غافلگیر می سازد. آلفرد هیچکاک درباره او مي گويد: «شابرول می خواهد طرفدار متافیزیک جلوه کند، یعنی همانی که وی در نقدهای خود و در یک مونوگرافی با همکاری اریک رومر به تجلیل از آن پرداخته بود.» شابرول در مورد فیلم های بدی که ساخته، می گوید: «تا دلتان بخواهد فیلم بد ساخته ام. ولی همیشه آگاهانه این کار را کرده ام. هر از گاه باید آشغال بسازم و این از نظر حرفه ای گریز ناپذیر است ولی اگر این فیلم های بد بر اساس منابعی که دوستشان دارم ساخته شوند اذیت می شوم. در این موارد ترجیح می دهم هرچه مزخرفات است در سطل آشغال بریزم. گاهی اتفاقا چنین فیلمی خیلی هم مورد توجه قرار می گیرد. افتضاحات غریبی ساخته ام که هم منتقدان راحت تحویلشان گرفته اند و هم مردم.»

كلود شابرول، پدرخوانده سينماي فرانسه

او همچنين در مورد فیلم و مضمون جنایت می گوید: «من عاشق جسد هستم. این چیزی است که مردم را شگفت زده می کند. شخصا اگر فیلمی ببینم یا کتابی بخوانم که موضوع آن حول یک جسد باشد، هرگز فکر این را نخواهم کرد که وقتم تلف شده است.» شابرول بر خلاف دیگر دوستانش فیلم کوتاهی نساخته بود و تجربه فنی در زمینه ساخت فیلم نداشت؛ خودش درباره اين موضوع می گوید هنگام فیلمبرداری «سرژ زيبا» نمی دانستم با منظریاب دوربین چطور کار کنم. بیشتر فیلم های شابرول و شیوه روایی اش، به خصوص اهمیتی که به جنایت و تاثیر آن بر زندگی افراد می‌دهد و دیدگاهی که نسبت به گناه دارد؛ بسیار تحت تاثیر هیچکاک و فریتز لانگ است. به هر حال شابرول به رغم برخی فیلم های ضعیفش، حضوری موثر در سینمای فرانسه داشته است.

   فيلم شناسي كلود شابرول:

رديف

نام فيلم و سال ساخت

رديف

نام فيلم و سال ساخت

1

سرژ زیبا (1958)

28

بیگناهان با دست‌ های آلوده (1975)

2

پسرعموها (1958)

29

جادوگران (1976)

3

محکم‌کاری (1959)

30

جنون زنان بورژوا (1976)

4

زنان خوش قلب (1960)

31

آلیس با آخرین گریز (1977)

5

جوانان زن ‌باز (1961)

32

رابطه‌ های خونی (1978)

6

هفت گناه کبیره (1962، کوتاه - فصل: حرص)

33

ویولت نوزی‌یر (1978)

7

چشم پلید (1962)

34

اسب غرور (1980)

8

اوفلیا (1963)

35

ارواح کلاه‌ دوز (1982)

9

لاندرو (1963)

36

خون دیگران (1984)

10

زیباترین کلاهبرداری دنیا (1964، کوتاه - فصل: «مردی که...»)**

37

بازرس لاواردین (1986)

11

ببر گوشت تازه دوست دارد (1964)

38

نقاب‌ها (1987)

12

پاریس از نظر... (1965، کوتاه - فصل: لاموئت)

39

داستان زنان (1988)

13

ماری شانتال علیه دکتر کا (1965)

40

فریاد بوف (1988)

14

ببر خود را دینامیت معطر می‌کند (1965)

41

روزهای آرام در کلیشی (1990)

15

خط فاصل (1966)

42

دکتر ام (1990)

16

رسوایی (1967)

43

مادام بوواری (1991)

17

راه کورینت (1967)

44

بتی (1992)

18

دختران بد (1968)

45

چشم ویشی (1993)

19

همسر بی ‌وفا (1969)

46

دوزخ (1994)

20

که حیوان بمیرد (1969)

47

مراسم (1995)

21

قصاب (1970)

48

چیز دیگری نیست (1997)

22

جدایی (1970)

49

از شکلات شما متشکرم (2000)

23

درست پیش از شب (1971)

50

گل شر (2002)

24

دهه شگفت‌انگیز (1971)

51

ساقدوش (2004)

25

دکتر پوپول (1972)

52

کمدی قدرت (2006)

26

عروسی خونین (1973)

53

دختر دو شقه (2007)

27

نادا (1974)

54

بلامی (2009)

**) مردي كه برج ايفل را فروخت.

منبع: پايگاه ادبي هنري لوح

آماده سازی سند: مدیر سایت سینما قدس اردبیل | Morteza Talebpour

اگر مايليد براي خودتان، يا تبليغ محصولات شركتتان، سايت اينترنتي داشته باشيد، از اين صفحه بازديد كنيد.

 مدیر وبسایت / مشاوره برای طراحی سایت: 2644 834 0910

صفحه نخست | آرشیو سالیانه اکران فیلمها | يادداشتهاي سينمايي | تحليل فيلمهاي سينماي ايران | بيوگرافي هنرمندان | ويژه نامه سينمايي | گالري عكس | موسيقي فيلم | پيوندها | جستجو

وبسایت اردبیل سینما | ویدئوها | کانال تلگرام سینما | بازتاب اخبار سینما قدس در جراید | آخرين تحولات | نقشه سایت | درباره ما | تماس با ما

Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به سينما قدس اردبيل مي باشد. هرگونه کپی برداری از مطالب سایت سینما قدس اردبیل، پیگرد قانونی دارد.

تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است. سایت «سینما قدس اردبیل» اولین وبسایت سینمایی استان اردبیل می باشد.

طراحی، راه اندازی و پشتیبانی سایت: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir