پایگاه رسمی سینما قدس اردبیل

  سينما قدس اردبيل، اولين و با سابقه ترين سينمايِ مجهز به سايت اينترنتيِ شهرستانيِ كلِ کشور

33239758 45 98+

سینما قدس اردبیل در اینستاگرام کانال سینماقدس اردبیل در آپارات

تلگرام سینما قدس اردبیل

صفحه فیس بوکِ سینما قدس اردبیل

 

   متن مصاحبه های درج شده در جراید و سایت ها 

سینما قدس اردبیل اولین سینمای شهرستانی کل کشورِ دارای سایت اینترنتی

وب سايت اطلاع رسانی سينما قدس اردبيل

تابلو اعلانات سينما قدس اردبيل

بيوگرافي هنرمندان برتر سينما به انتخاب سايت؛ (ده كارگردان برتر، ده بازيگر مرد برتر سينما، ده بازيگر برتر زن سينما)

بیوگرافی هنرمندان برتر سینما به انتخاب سایت

طراحی و راه اندازی وب سایت اینترنتی در استان اردبیل

طراحی و ساخت وب سایت در اردبیل

ویژه نامه سینمایی: بیوگرافی کوئنتین تارانتینو

ویژه نامه سینمایی: بیوگرافی کوئنتین تارانتینو

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: پیرامون فیلم سینمایی «کازابلانکا»

ویژه نامه سینمایی پیرامون فیلم کازابلانکا

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: پیرامون زندگی و آثار کلود شابرول

ویژه نامه سینمایی: پیرامون زندگی و آثار کلود شابرول

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: پیرامون فیلم سینمایی درباره اِلی...

ویژه نامه سینمایی: پیرامون فیلم سینمایی درباره اِلی

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

ویژه نامه سینمایی: بیوگرافی و معرفی آثار داریوش خنجی

ویژه نامه سینمایی پیرامون زندگی و آثار داریوش خنجی

برای دیدن ویژه نامه اینجا را کلیک کنید

موسیقی سایت را گوش کنید

موسيقي سايت را گوش كنيد

بازگشت به صفحه بازتاب اخبار سینما قدس در جراید

بازگشت به صفحه بازتاب اخبار سینما قدس

در اين قسمت، مصاحبه ها و گزارشات انجام گرفته با مديريت سينما قدس اردبيل، پيرامون مسائل مختلف حوزه سینماداری در مطبوعات استاني و يا سراسري، سایت های خبری و خبرگزاری ها، به اطلاع بازديدكنندگان محترم رسانده مي شود. متن مصاحبه ها در این صفحه قابل دسترس است.

   آخرين متن مندرج در مطبوعات و خبرگزاري ها:

عضو هیئت مدیره انجمن سینماداران ایران

ساسان ابی زاده در گفتگو با همشهری اردبیل: سینما را عشق سینماداران سرپا نگه داشته است

اردبیل - توحید مهدوی - خبرنگار همشهری: سینماهای اردبیل روزهای کم فرغی را می گذرانند البته این دردی است که اکنون در همه جای کشور می توان آن را یافت. اما در اردبیل، همین سالن های سینمایی هم که وجود دارند، مخاطب ندارند. مردم این روزها ترجیح می دهند سی دی های اصل یا تقلبی را در خیابان ها تهیه کنند. و در جمع خانواده فیلم های سینمایی را تماشا کنند. اما به سینما نروند. تلاش های فعالان سینمایی و مسئولان برای ترغیب مردم به دیدن فیلم ها در سینما نیز پاسخ درخوری نیافته است.  اما چرا این وضعیت وجود دارد؟ از آن گذشته، وقتی کسی برای تماشای فیلم به سینماها نمی رود، پس سینماها چگونه به فعایت خود ادامه می دهند؟ سینماداران در این میان چه می کنند؟ برای بررسی این مشکل با «ساسان ابی زاده» مالک سینما قدس اردبیل و عضو هیئت رئیسه انجمن سینماداران کشور به گفتگو نشسته ایم که در ادامه می خوانید.

مهندس ساسان ابی زاده

از چه سالی و چرا به سینماداری مشغولید؟

از سال 1375 همانند بزرگان خانواده وارد عرضه سینماداری شده ام.

وضعیت مخاطبان سینمای اردبیل در 17 سال سینماداری را چگونه ارزیابی می کنید؟

در ابتدا افزایش مخاطبان سینما حالت صعودی داشت. طوری که روزی 2 هزار 500 حتی 4 هزار بلیط هم در اردبیل به فروش می رفت. چنین استقبالی در فیلم هایی مثل جوانمرد، شبیخون و آپاردی سیل لر سارای می شد به وضوح دید. اما در چند سال اخیر تعداد مخاطبان سینما به شدت کاهش یافته است به طوری که در بعضی از روزها 5 یا 8 بلیط فروخته می شود. البته این روند مختص اردبیل نیست، بلکه در تهران هم وضعیت چنین است. سینمایی که روزی 3 هزار بلیط می فروخت اکنون گاهی 8 بلیط می فروشد، به همین دلیل است که سینماداران یکی پس از دیگری اعلام ورشکستگی می کنند.

علت این ریزش مخاطب را در چه می دانید؟

دلایل مختلفی دست به دست هم داده اند که سینما روزهای رکود خود را سپری کند. به نظر من مهمترین دلیل، کاهش مدت پروانه نمایش فیلم ها در سینماست. قبلاً پروانه نمایش برای 2 سال در اختیار سینما بود که در این مدت تلویزیون یا شبکه نمایش خانگی نمی توانستند فیلم را اکران کنند. اما الان این مدت به 3 ماه کاهش یافته است که در سفرهای شمقدری معاونت سینمایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به اردبیل 2 بار این مسأله را تذکر دادم. اما تأثیر نگذاشت. حتی دیده می شود یک فیلم همزمان با اکران فیلم در سینما در تلوزیون و شبکه های نمایش خانگی یا کلوب ها پخش می شود که به نظر من بزرگترین ضربه را به سینما زده است.

قیمت بلیت های سینما نیز می تواند در این کاهش مخاطب نقش داشته باشد؟

بهای بلیت در کل کشور یکسان است. یعنی سینماها به 3 قسمت درجه یک ، دو و درجه سه تقسیم شده اند که قیمت سینماهای هم درجه در کل کشور برابر است. چون سینما قدس هم سینمای درجه یک است، قیمت بلیط این سینما 3 هزار تومان است که این افزایش قیمت هم در کاهش مخاطب نقش موثری دارد. یعنی اگر یک خانواده 4 نفره بخواهند در سینما  به تماشای فیلم بنشینند باید حدالقل حدود 15 هزار تومان هزینه کنند که این برای خانواده های کم درآمد هزینه بالایی است. هرچند که قیمت سینما در ایران نسبت به کشورهای دیگر خیلی پایین است.

سینما قدس اردبیل - آپاراتخانه

آیا رعایت نکردن قانون کپی رایت هم براین وضعیت تأثیر گذاشته است؟

رعایت نکردن قانون کپی رایت سبب شده است که سی دی فیلم را به قیمت 500 تومان بفروشند که در این صورت یک خانواده می توانند با 500 یا هزار تومان فیلم را در خانه ببینند که این هم یکی از عوامل اصلی ریزش مخاطب است. حتی گاهی سی دی برخی از فیلم ها را که در سینما اکران می شود، جلوی سینما به فروش می رسانند که وقتی با نهادهای مختلف برای برخورد با این سی دی فروش ها تماس می گیریم، می گویند که چون جرم مشهود نیست، نمی توان با این افراد برخورد کرد.

چقدر عوامل خود فیلم ها در این وضعیت مقصر هستند؟

تکراری شدن سناریو ها می تواند یکی از تقصیرات عوامل فیلم ها باشند. برخی از افراد از سناریو فیلم های پر فروش کپی برداری می کنند و سناریو جدید می نویسند که این کار سبب ضعیف بودن محتوای فیلم ها می شود. بنابراین باید تم فیلم ها غیر یکنواخت و تازه باشد.

وضعیت بسته های حمایتی از سینماداران چگونه است؟

کوچکترین حمایتی از سینماداران نمی شود قبلاً از سینماداران به طرق مختلف حمایت می شد مثلاً برخی از تجهیزات مورد نیاز سینماها را به صورتیارانه به سینماداران می دادندیا موسسه سینما شهر زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کمک های بلاعوضی را برای بازسازی و تعمیر سینما به سینماداران پرداخت می کرد که الان تمامی این حمایت هاا قطع شده است.

با این وضعیتی که گفتید دخل و خرج سینماها با یکدیگر سنخیت ندارد، پس چرا همچنان اصرار به ادامه سینماداری دارید؟

اولین عامل عشق سینماداران بر این کار است، چرا که سینما را عشق سینماداران سرپا نگه داشته است و دلیل دیگر علاقه و عشق مخاطبانی است که دوست دارند فیلم را روی پرده سینما ببینند.

منبع: همشهری اردبیل | سال بیست و یکم | شماره: 6042 | 23 مرداد 1392

آماده سازي سند: مدير سايت سينما قدس اردبيل | 23 مرداد 1392

اگر مايليد براي خودتان، يا تبليغ محصولات شركتتان، سايت اينترنتي داشته باشيد، از اين صفحه بازديد كنيد.

 مدیر وبسایت / مشاوره برای طراحی سایت: 2644 834 0910

صفحه نخست | آرشیو سالیانه اکران فیلمها | يادداشتهاي سينمايي | تحليل فيلمهاي سينماي ايران | بيوگرافي هنرمندان | ويژه نامه سينمايي | گالري عكس | موسيقي فيلم | پيوندها | جستجو

وبسایت اردبیل سینما | ویدئوها | کانال تلگرام سینما | بازتاب اخبار سینما قدس در جراید | آخرين تحولات | نقشه سایت | درباره ما | تماس با ما

   Copyrights All Right Reserved © | كليه حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق و مربوط به سينما قدس اردبيل مي باشد. کپی برداری از مطالب این سایت پیگرد قانونی خواهد داشت. 

  تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است. اولین وبسایت سینمایی استان اردبیل می باشد.

  طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه توليد محتواي «دسته جدا» - abandApart.ir